Faculty & Staff

← Back

This is a passionate, seasoned faculty and staff. They work together and tap into their interests, experience, and research to optimize the learning experience for every child. Teachers intimately know their students—what makes them tick, when to challenge, and when to hold back—and they’re empowered to adjust the pace and content of their classes based on the readiness and interests of their children.

Click on a name to see contact information and to learn more about each person.

John Huber
John Huber
Head of School
Catherine Audette
Catherine Audette
Assistant Director of Auxillary and Summer Programs
Jason Beckerleg
Jason Beckerleg
Director of Marketing & Communications
Carrie Berkley
Carrie Berkley
Counselor
Michelle Borton
Michelle Borton
Band Director
Marchell Burgess
Marchell Burgess
QUEST Facilitator
Robotics Coach
Wei Cao
Wei Cao
Chinese
Leslie Capozzoli
Leslie Capozzoli
Orchestra Director
Ellen Chenier
Ellen Chenier
4th Grade
Alison Collicott
Alison Collicott
3rd Grade
Jennifer Conn-Florka
Jennifer Conn-Florka
1st Grade
Lenny Dale
Lenny Dale
Physical Education (K-3)
Athletic Director
Madeline DeLucenay
Madeline DeLucenay
5th Grade
Miriam Del Valle
Miriam Del Valle
Lower School Spanish
Consuelo Digon
Consuelo Digon
Middle School Spanish
Melinda Dimitroff
Melinda Dimitroff
4th Grade
Renee Durrant
Renee Durrant
Technology Coordinator
Gillian Ferrington
Gillian Ferrington
Lower School Math Enrichment
Kelly Foy
Kelly Foy
Development Associate
Sam Heidtke
Sam Heidtke
Kindergarten
Lorna Hildebrandt
Lorna Hildebrandt
Director of Development
Jessica Hoag
Jessica Hoag
Physical Education (4th-8th)
Dayna Hock
Dayna Hock
Controller
Kim Hughes
Kim Hughes
3rd Grade
Robin Joye
Robin Joye
Assistant Director of Business Operations
Carol Kelly
Carol Kelly
8th Grade Language Arts
Jen Kime
Jen Kime
Lower School Director
Emily Kwon
Emily Kwon
8th Grade Science
Abbie Lawrence-Jacobson
Abbie Lawrence-Jacobson
Middle School Health
Linda Lakshminarayanan
Linda Lakshminarayanan
Librarian
Sergei Lie
Sergei Lie
6th Grade Math
Lesley Littman
Lesley Littman
7th Grade Language Arts
Christy Loewen
Christy Loewen
Lower School Office Manager and Registrar
Madame Sarah Longcore
Madame Sarah Longcore
French
Brianna May
Brianna May
Kindergarten
Elizabeth May
Elizabeth May
Learning Specialist (3-5)
Carly Meloche
Carly Meloche
Director of Summer and Auxiliary Programs
Matthew McCoy
Matthew McCoy
Lower School Music
David Moon
David Moon
Building and Grounds
AIC Systems Manager
Julie Moon
Julie Moon
Middle School Theatre Arts
Beth Muszkiewicz
Beth Muszkiewicz
Middle School Office Manager and Registrar
Beth Nazario
Beth Nazario
7th Grade Social Studies
Latin
Laura Noble
Laura Noble
5th Grade
Matt Nolan
Matt Nolan
6th Grade Science
Lisa Psarouthakis
Lisa Psarouthakis
Director of Admissions
Deb Pulte
Deb Pulte
Lower School Language Arts Enrichment
Dan Rigato
Dan Rigato
Director of Business Operations
Monica Scott
Monica Scott
Lower School Learning Specialist
Victoria Scott
Victoria Scott
8th Grade Social Studies
Middle School Latin
Bryan Seymour
Bryan Seymour
6th Grade Language Arts
Mary Spaller
Mary Spaller
Learning Specialist (6-8)
Ted Steinbach
Ted Steinbach
Building & Grounds Manager
June Sunwoo
June Sunwoo
1st Grade
Sarah Swiss
Sarah Swiss
2nd Grade
Jennifer Tanau
Jennifer Tanau
Lower School Art
Eddie VanRiper
Eddie VanRiper
7th Grade Math
Kelly Vohland
Kelly Vohland
K-8 Program Coordinator
Sam Wakefield
Sam Wakefield
6th Grade Social Studies
Becky Wancier
Becky Wancier
7th Grade Science
Connie Weber
Connie Weber
5th Grade
Lisa Wilson
Lisa Wilson
QUEST Facilitator
Technology Integrator
Michael Wilson
Michael Wilson
QUEST Facilitator
Ruth Wilson
Ruth Wilson
2nd Grade
Bill Wood
Bill Wood
8th Grade Math
Andy Zimmer
Andy Zimmer
Middle School Director